Jak daleko mogę pojechać e-bikiem? To jedno z podstawowych pytań, zadawanych sprzedawcom w sklepach oferujących rowery ze wspomaganiem. Część producentów podaje wartości zasięgów dla swoich rowerów, inni nie. Dlaczego?
Zasięg zależy od wielu czynników i różnice mogą sięgać nawet kilkudziesięciu kilometrów. W branży motoryzacyjnej obowiązują znormalizowane zasady pomiarów spalania, a mimo to każdy użytkownik samochodu wie, że w normalnej jeździe rzadko kiedy udaje się uzyskiwać wartości podane w specyfikacji samochodu. W przypadku rowerów ze wspomaganiem jest jeszcze trudniej. Z jednej strony nie ma żadnych, ogólnie obowiązujących, zasad określania zasięgu. Z drugiej, parametry podawane w specyfikacjach nie są wyznaczane na podstawie testów, ale teoretycznych wyliczeń w oparciu o parametry systemu elektrycznego. Wyliczenia takie nie uwzględniają bardzo istotnego czynnika, jakim jest użytkownik. Nieraz miałem okazję przekonać się o tym w trakcie prasowych prezentacji nowych e-rowerów. Gdy grupa dziennikarzy ruszała na testową trasę na takich samych modelach rowerów, jedni wracali z ledwie „naruszoną” baterią, podczas gdy inni na ostatnich „amperogodzinach” albo już tylko „amperosekundach”.
Z tych też powodów w rowerach jakie prezentujemy na kolejnych stronach nie podajemy parametru zasięgu, za to poniżej omawiamy czynniki, jakie mają na niego wpływ oraz kilka zasad, które warto stosować w czasie jazdy, aby optymalnie wykorzystywać zasoby akumulatora.
Parametry systemu
Zasięg roweru w największym stopniu zależny jest od pojemności akumulatora oraz momentu obrotowego silnika. I zależności te są proste, im pojemniejszy akumulator (więcej Wh) tym dalej zajedziemy, im mocniejszy silnik (większa wartość momentu) tym zużycie energii większe, a co za tym idzie, przejedziesz krótszy dystans. To, jaki silnik mamy w rowerze, narzuca producent i nie mamy na to wpływu. Jednak na przykładzie jednostek napędowych Boscha warto pamiętać, że zasięg dla podstawowego silnika Active Line dysponującego momentem 40 Nm jest o ponad 60% większy niż najmocniejszej jednostki Performance Line CX dysponującej momentem 75 Nm (dla tej samej baterii)*! W praktyce oznacza to, że jeżeli bardziej zależy ci na dużym zasięgu niż dynamice i mocnym wspomaganiu np. do jazdy w górach, warto poszukać roweru ze słabszym silnikiem.
Pojemność akumulatora to element, który często możemy wybrać przy zakupie roweru. Większość producentów systemów oferuje dwie wersje akumulatorów: 400 i 500 Wh chociaż pojawiają się już wersje 600 Wh, a Bosch ma w swojej ofercie rozwiązanie zwane DualBattery oferujące pojemność 1000 Wh. Wzrost pojemności o 100 Wh to wydłużenie zasięgu o ok. 25%. Przeciętnemu e-turyście pokonującemu szlak GreenVelo lub nadmorskie ścieżki pozwoli to przejechać ze wspomaganiem 15-30 dodatkowych kilometrów (zależnie od trybu wspomagania). W wysokich górach natomiast przełoży się to na 5-11 kilometrów extra.*
Od czego jeszcze zależy zasięg roweru?
Bosch eBike System prezentuje na swojej stronie kalkulator zasięgu – eBike range assistant* – przy pomocy którego w bardzo przystępny sposób możemy prześledzić wszystkie elementy mające wpływ na jazdę. Oprócz wymienionych już wcześniej parametrów systemu wspomagania Bosch wyróżnia ich jeszcze 11. Co jednak ważniejsze, kalkulator pozwala przekonać się, w jakim stopniu wpływają na zasięg e-roweru. My sprawdziliśmy, że otrzymywane wyniki są zadziwiająco zbliżone do tego, co udało nam się uzyskać w czasie rzeczywistych jazd. Oczywiście kalkulator działa tylko dla rozwiązań Bosch, jednak wnioski jakie wyciągamy na jego podstawie mogą dotyczyć innych rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Przecież nie o konkretne ilości kilometrów chodzi, tylko zrozumienie, które z nich i w jakim stopniu wpływają na zmiany w zasięgu. Dla uproszczenia, wszystkie parametry jakie b...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ...i wiele więcej!