Brak wyników

Porady , Poradnik kupującego

7 kwietnia 2022

Jak wybrać przeciwdeszczową kurtkę MTB

0 1485

Trafiona kurtka MTB jest jak najlepszy przyjaciel – zostaje z Tobą na lata i choćby przewijały się inne, gdy otwierasz szafę, od razu wiesz, którą wybierzesz. Za które cechy kocha się kurtki, a za jakie się je skreśla, co sprawia, że jesteśmy skłonni zapłacić więcej – zebraliśmy nasze doświadczenia i spisaliśmy wszystkie ważne funkcje kurtek MTB do ciężkich zadań, by ułatwić Ci wybór. Podążaj za checklistą, a z pewnością uda Ci się zawęzić swój wybór do naprawdę niewielkiej liczby modeli i w końcu wybrać faworyta.

 

 

 

Czy wygląd kurtki MTB ma znaczenie?

Wygląd to pierwsza rzecz, jaką ocenisz. Subiektywnie przyznaj, czy kurtka ma u Ciebie szanse. Jeśli masz wątpliwości, a inne cechy w żaden sposób nie rekompensują negatywnych wrażeń wizualnych – odwieś ciuch na wieszak albo zamknij okno przeglądarki. Nie oszukuj się. Nie będziesz jeździł w kurtce, która Ci się nie podoba, nawet jeśli kupiłeś ją w rewelacyjnej cenie.

 

 

Jaki krój kurtki MTB jest dla mnie najlepszy?

Obcisła kurtka MTB sprawdzi się na wyścigu, do całodziennej jazdy po górach czy ścieżkach lepiej wybrać coś luźniejszego. Luźniejsza kurtka sprzyja zachowaniu komfortu termicznego: masz większą szansę na zachowanie ciepła, gdy temperatura spadnie (zwyczajnie możesz coś pod nią założyć), a fakt, że między Tobą a warstwą kurtki jest trochę powietrza, sprawia, że lepiej niż w przypadku obcisłego kroju działa wentylacja. Wybór kroju kurtki należy oprzeć na dobrym balansie między nieskrępowaną swobodą ruchów a peleryną Batmana. Pamiętaj też, że na rowerze przyjmiesz inną pozycję niż w przymierzalni: sprawdź długość rękawów i czy w pochylonej pozycji Twoje plecy są osłonięte.

 

 

Czy wiatroszczelność kurtki MTB jest ważna?

To cecha niezbędna. Nie ma nad czym dyskutować. Wiatr to najczęstsza okoliczność, przed jaką na rowerze będziesz chciał się chronić, znacznie częstsza niż deszcz. Kurtki z oryginalnym Windstopperem od Gore nie są tanie, ale wiatroszczelność zapewniają też znacznie tańsze kurtki softshellowe czy z membranami innych producentów. Warto mieć taką kurtkę w swojej szafie, ale należy mieć świadomość, że membrana wiatroszczelna nie zapewnia ochrony przed deszczem. Żadnej!

 

 

 

 

Jak czytać parametry wodoszczelności kurtki MTB?

Na szczęście membrana wodoszczelna chroni również przed wiatrem. Najpopularniejszy i drogi Gore-Tex nie jest na szczęście jedyną opcją. Wielu producentów odzieży oferuje swoje własne patenty lub rozwiązania innych dostawców. Wodoszczelność wyraża się w milimetrach słupa wody działającej na materiał przez 24 h. Przyzwoita wodoszczelność to 5000 mm H2O/m2/24 h, najlepsze wartości sięgają 20 000 mm H2O/m2/24 h.

 

 

Co oznaczają parametry oddychalności kurtki MTB?

Kiedy kurtka nie „oddycha”, jej wodoszczelność przestaje mieć znaczenie, gdyż pod nią i tak jesteś mokry, w dodatku przestajesz ładnie pachnieć. Oddychalność mierzy się w gramach pary wodnej, jaka może przeniknąć przez m2 materiału w czasie 24 h. Najwyższe wartości w kurtkach MTB i turystycznych sięgają 40 000 g pary wodnej/m2/24 h. Warto przyjrzeć się temu parametrowi, gdyż to on odpowiada za komfort jazdy, gdy jej intensywność wzrasta.

 

 

 

 

Po co w kurtce MTB wywietrzniki?

Wydają się niepotrzebne, gdyż wiele kurtek ich nie ma, ale potrafią naprawdę dobrze regulować temperaturę i wilgotność we wnętrzu kurtki. Można z nich zrezygnować i radzić sobie inaczej, ale możliwość zamknięcia lub otwarcia „okna” w zależności od sytuacji termicznej pod kurtką to naprawdę ogromny komfort i większa przyjemność z jazdy. Zwróć uwagę, czy kurtka ma zamki błyskawiczne wszyte pod pachami lub od frontu. Sprawdź też, czy potrafisz zapiąć je i rozpiąć jedną ręką, to może okazać się ważne podczas jazdy.

 

 

Czy warto zainwestować w kieszenie w kurtce MTB?

Ręka w górę, kto nie lubi kieszeni? Kurtka MTB nie będzie miała kieszeni z tyłu jak kurtka szosowa, choć też zdarzają się takie rozwiązania. Najbardziej wypasione wersje posiadają zapinane kieszenie na biodrach i piersi i/lub wewnętrzną kieszeń na cenniejsze drobiazgi. Żeby kieszenie były użyteczne, muszą lekko się otwierać i zamykać, by dało się z nich bezpiecznie skorzystać w czasie jazdy. Uszczelnione zamki dobrze wyglądają w opisie produktu, ale w praktyce bardzo ciężko chodzą i wymuszają zatrzymanie się, ilekroć potrzebujesz wyciągnąć coś z kieszeni. Wybierając kurtkę, sprawdź, czy kieszenie mieszczą Twój telefon, czy przechowasz w nich bezpiecznie klucze (specjalna pętelka z karabińczykiem to dobra rzecz). Jeśli miałbyś zrezygnować z jakichś kieszeni, lepiej odpuścić sobie biodrowe niż te na piersi – to do nich bowiem najwygodniej się sięga, nawet jeśli masz na sobie plecak.

 

 

Czy kaptur jest potrzebny w kurtce MTB?

Podziękujesz sobie, że wybrałeś kurtkę z kapturem, który mieści Twoją głowę w kasku. Jeszcze bardziej podziękujesz sobie za system, który utrzymuje kaptur stabilnie na kasku lub na Twoim karku, gdy nie masz go na sobie (taki magnetyczny system znajdziesz w ofercie Leatta). Szosowe kurtki zazwyczaj kaptura nie posiadają, ale szosowe warunki dalekie są czasem od tych, z którymi przyjdzie Ci się zmagać na MTB. Kaptur to ochrona nie tylko przed deszczem i wiatrem, ale i chłodem jako takim – to jak dodatkowa czapka plus szalik w chwilach, gdy robi się naprawdę nieprzyjemnie. Warto go mieć!

 

 

Czy stójka w kurtce MTB jest ok?

Jeśli z jakiegoś powodu odrzuciłeś kaptur, przyjrzyj się stójce kurtki, którą chcesz kupić. Czy jest odpowiednio wysoka, żeby chronić szyję przed wiatrem? Czy jest odpowiednio dopasowana, by zapobiegać ucieczce ciepłego powietrza z wnętrza kurtki? Czy jest na tyle luźna, że możesz ją zapiąć do końca i nie czujesz duszącego ucisku na szyi? I w końcu, czy końcówka zamka jest osłonięta materiałem i nie podrażnia szyi i brody?

 

 

 

 

Czy to ważne, by kurtka MTB miała ściągacz?

Kurtki MTB charakteryzują się wydłużonym tyłem, który chroni plecy przed chłodem oraz wodą i błotem chlapiącym z kół i podłoża. Już ta cecha to spore zabezpieczenie. Sprawdź, czy dół kurtki można dodatkowo ściągnąć gumką – jeśli przyjdzie naprawdę zła pogoda, będzie Ci przyjemniej z takim dodatkowym uszczelnieniem.

 

 

Czy mankiety w kurtce MTB są konieczne?

Pamiętaj, że Twoja pozycja na rowerze sporo odbiega od tej w czasie wędrówki po górach czy mieście; na rowerze okazuje się często, że rękawy powinny być dłuższe niż te, do których przyzwyczaiłeś się na „lądzie”. Mankiety o regulowanym obwodzie z rzepem lub innym zapięciem to przydatne rozwiązanie. Ciasno spięty mankiet gdzieś wysoko na przełęczy, gdy zaczynasz zjazd, uchroni Cię przed zimnem, a luźny mankiet to ogromna ulga, gdy szarpiesz się na parkingu, zdzierając z siebie mokre ciuchy po długiej upojnej jeździe po górach.

 

 

Ile powinna kosztować dobra kurtka MTB? 

Kup najlepszą kurtkę, na jaką Cię stać. Ta zasada zresztą dotyczy wszystkiego; jest bardzo subiektywna, ale wbrew pozorom bardzo konkretna: wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze, i wiesz, na jaki wydatek możesz sobie pozwolić. Po pierwszej jeździe w niesprzyjających warunkach będziesz sobie dziękować, że wybrałeś jakość, a cena do tego czasu dawno wyparuje Ci z głowy.

 

 

Endura MT500 Waterproof II

Cena: 999,00 zł

4 kieszenie

kaptur

wiatroszczelna

wodoszczelna 20 000 mm H2O/m2/24 h

oddychająca 40 000 g H2O/m2/24 h

 

Flagowa kurtka przeciwdeszczowa szkockiej Endury, absolutny wzorzec wśród kurtek MTB do ciężkich zadań w terenie. Oddychalność materiału, z którego jest wykonana, wspomagają dwa wywietrzniki z przodu. Barki (czyli tam, gdzie przychodzi plecak) zostały wzmocnione, a mankiety wykonano z przyjemnej lycry. Wysoka stójka chroni przed utratą ciepła, a mnogość kieszeni uwiedzie każdego ich miłośnika. Obszerny i regulowany kaptur pomieści kask MTB. Dodatkowe elementy odblaskowe na rękawach, plecach i kapturze zwiększają bezpieczeństwo na drodze i parkingu.
 

 

 

 


Fox Ranger 3L Water Jacket

Cena: 849,00 zł

3 kieszenie

kaptur

wiatroszczelna

wodoszczelna 10 000 mm H2O/m2/24 h

oddychająca 10 000 g H2O/m2/24 h

 

Trójwarstwowa wodoszczelna i oddychająca membrana o przyzwoitych parametrach, klejone szwy, wodoodporne zamki i kieszenie ze specjalnymi przegródkami składają się na bardzo komfortowy i miły dla oka strój na trudną pogodę. Kaptur pasujący na kask i dodatkowy sznurek ściągający na dole będą dbały o zachowanie ciepła i suchości.
 

 

 

 

 

JMP X2

Cena: 595,00 zł

bez kieszeni

bez kaptura

wysoka stójka

wiatroszczelna

wodoszczelna 20 000 mm H2O/m2/24 h.

oddychająca 40 000 g H2O/m2/24 h.

 

Nowa wersja świetnej polskiej kurtki rowerowej z drugiego końca skali, jeśli chodzi o dodatki. Ten model zadowoli purystów: bez kaptura, kieszeni, wywietrzników, ale za to z topowymi parametrami membrany i bardzo niskim odczytem wagi jest kurtką dla kolarzy o sportowym zacięciu. Brak kaptura sprawia, że w zimny jesienny dzień w górach należy inaczej zadbać o termikę okolic szyi i głowy, a drobiazgi przewozić w plecaku lub w kieszonkach bluzy pod kurtką, ale to kurtka, która odwdzięczy się w czasie letniej burzy – jest lekka, pakowna i naprawdę wodoszczelna dzięki membranie i klejonym szwom. Dodatkowym atutem jest dwustronny, łatwy do otwarcia w czasie jazdy, zamek.
 

 

 

 

Scott Explorair Light Dryo 3 L

Cena: 1089 zł

3 kieszenie

kaptur

wiatroszczelna

wodoszczelna 10 000 mm H2O/m2/24 h.

oddychająca 10 000 g H2O/m2/24 h.

 

Lekka i kompaktowa, a jednocześnie wytrzymała kurtka o przyzwoitych parametrach membrany. Dwupunktowo regulowany kaptur na kask, klejone szwy, wodoodporny zamek główny oraz w kieszeniach, sznurek do regulacji dołu i zapinane na rzepy mankiety dobrze zadbają o termikę w czasie nie najlepszej pogody. Kiedy wyjdzie słońce, kurtkę schowasz do specjalnego pokrowca.
 

 

 

 

Fox Ranger 2.5L Water Jacket

Cena: 479,00 zł

2 kieszenie

kaptur

wiatroszczelna

wodoszczelna 10 000 mm H2O/m2/24 h

oddychająca 3 000 g H2O/m2/24 h

 

Materiał pokryty DWR (Durable Water Repellency), 2,5-warstwowa membrana, klejone szwy i wodoodporne zamki zabezpieczają przed wiatrem, wodą, kurzem i pyłem. Wodoodporne kieszenie chronią dobytek, a kaptur z wysoką stójką pozwoli cieszyć się jazdą w naprawdę niesprzyjających warunkach.
 

 

 

 

POC Mantle Thermal Hoodie

Cena: 680 zł

w damskiej i męskiej wersji

1 zapinana kieszeń na plecach

kaptur

wiatroszczelna

wodoszczelna 15 000 mm H2O/m2/24 h

oddychająca 30 000 g H2O/m2/24 h

 

Gdy koszulka to za mało, a gruba kurtka za dużo, POC wychodzi z nowością z bardzo gęsto tkanej tkaniny z miękkim wykończeniem od środka. Rozciągliwy, dwuwarstwowy powlekany DWR poliamid z recyklingu chroni przed lekkim deszczem i wiatrem, jednocześnie dzięki szczotkowanej od wewnętrznej strony tkaninie zapewnia potrzebne w czasie chłodniejszych dni ciepło. Kaptur owszem jest, ale producent sugeruje noszenie go pod kaskiem. Wkładana przez głowę kurtka ma specjalny zaczep do noszenia okularów i wygodne mankiety z lycry.
 

 

 

 

SCOTT Insuloft Light

Cena: 699 zł

3 kieszenie

kaptur

ocieplana

wiatroszczelna

oddychająca

pokryta DWR

 

Z 40 g aktywnej izolacji i elastycznymi panelami po bokach ta kurtka to zupełnie inna propozycja od pozostałych. Nie chroni przed ulewnym deszczem, ale może stanowić doskonałą opcję na chłodne dni w górach, zarówno jako warstwa wierzchnia, jak i stosowana pod ostateczną wodoszczelną warstwę, gdy warunki tego wymagają. Lekka, ciepła, wygodna i łatwa do spakowania, ma regulowany kaptur, sznurek ściągający na dole i elastyczne mankiety.
 

 

 

 

Liv Energize Rain Jacket

Cena: 589 zł

1 kieszeń

kaptur

przeciwdeszczowa

oddychająca

 

Wykonana z materiału ProTextura™ z podklejanymi szwami ta lekka kurtka jest wystarczająco luźna, by zapewnić swobodę ruchów i jednocześnie wystarczająco wyposażona, by dobrze chronić przed warunkami atmosferycznymi. Dłuższy tył, regulowany sznurkiem dół, kaptur pasujący na kask i kieszeń na piersi to wszystko, czego potrzeba w czasie krótkiej wycieczki bez plecaka.
 

 

 

 

Bontrager Circuit

Cena: 549,00 zł

1 kieszeń

bez kaptura

przeciwdeszczowa

 

Znów kurtka dla purystów: bez kaptura i bez obezwładniającej liczby kieszeni. Wykonana z wodoodpornej tkaniny posiada wycinane laserowo wywietrzniki pod pachami. Raczej dopasowana z dłuższym tyłem sprawdzi się podczas krótszych wypadów lub jako awaryjne okrycie na dojazd do schronienia. Kurtka składa się do bocznej kieszeni.
 

 

 

 

Leatt Jacket MTB AllMtn 5.0 V22

Cena: 899,00 zł

1 kieszeń

regulowany kaptur z magnesem do kasku

wiatroszczelna

wodoszczelna 30 000 mm H2O/m2/24 h.

oddychająca 23 000 g H2O/m2/24 h.

 

Kurtka, która „ma TO wszystko”, wykonana z trójwarstwowego, wodoszczelnego i oddychającego materiału HydraDri o bardzo dobrych parametrach z regulowaną wentylacją i powłoką odporną na zabrudzenia / wodę / plamy oraz wodoszczelnymi zamkami i klejonymi szwami. To kurtka enduro do zadań specjalnych ze wzmocnieniami na przedramionach i antypoślizgowymi naszywkami na ramionach, by plecak zawsze pozostawał na swoim miejscu. Zmieści zbroję i stabilizator szyi, a kaptur ma specjalny magnes, który utrzymuje się na kasku lub na karku (magnes na kask dostajesz w zestawie). Bikeparkową cechą jest kieszonka na karnet nad mankietem rękawa.
 

 

 

 

Bontrager Avert

Cena: 799,00 zł

2 kieszenie

kaptur

wiatroszczelna

przeciwdeszczowa

oddychająca

 

Ta lekka kurtka wykonana z nieprzemakalnej tkaniny Stormshell z technologią aktywnych cząstek 37.5™ ma dwie zapinane boczne kieszenie i kaptur na kask regulowany systemem BOA®. Częściowo dopasowany krój pozwala na swobodę ruchów podczas jazdy, a gdy zrobi się chłodno, na wrzucenie na siebie dodatkowej warstwy pod spód.
 

 

 

 

Leatt MTB 2.0 Women’s

Cena: 499,00 zł

1 kieszeń

kaptur

wiatroszczelna

wodoodporna 5 000 mm H2O/m2/24 h

oddychająca 5 000 g H2O/m2/24 h

 

Wykonana z elastycznego w czterech kierunkach materiału z membraną o przyzwoitych parametrach ma magnetyczny kaptur, który zawsze pozostanie na miejscu. Z jedną kieszonką na piersi i cienką podszewką z siateczki, podobnie jak kurtka Liv, będzie idealna na krótkie wycieczki bez plecaka.
 

 

 

 

Five Ten All-Mountain Rain Jacket

Cena: 899 zł

w damskiej i męskiej wersji

3 kieszenie

kaptur

wiatroszczelna

wodoszczelna

 

Rowerowa kurtka z 2,5-warstwową membraną RAIN.RDY spod ręki Adidasa, z regulowanym kapturem, dwoma kieszeniami z przodu i wewnętrzną kieszenią na telefon. Przedłużony tył będzie chronił plecy, a elastyczne mankiety zapewnią wygodę i ochronę przed chłodem. Dużo stylu, kilka przydatnych funkcji i duże logo kultowej marki na froncie.
 

 

 

 

Rapha Explore Hooded Gore-Tex Pullover 

Cena: 210,00 euro

1 kieszeń

kaptur

wiatroszczelna

wodoszczelna

oddychająca

 

Ten wodoszczelny oddychający oldschoolowy anorak wkładany przez głowę uszyto z trójwarstwowego GORE-TEX Active™. Jeśli wkładanie przez głowę nie jest specjalnie praktyczne, to broni się stylem. Ogromna kieszeń z przegródkami na piersi pomieści telefon, śniadanie, mapę i kilka innych przedmiotów, może być jednak niepraktyczna w przypadku plecaka z pasem piersiowym (a jedynie taki ma sens na MTB). Duże odblaskowe paski na bocznych panelach i kropki z tyłu zapewnią Ci widoczność w warunkach słabego oświetlenia. Kurtkę można spakować do zintegrowanego worka, który może służyć jako poduszka w drodze pociągiem do domu.
 

 

 

 

Rockrider All Mountain

Cena: 389,99 zł

1 kieszeń

kaptur

wiatroszczelna

przeciwdeszczowa

 

Trójwarstwowa, wodoodporna kurtka z membraną z Decathlonu ma szczelną kieszeń na telefon i klucze. Swobodny krój z wentylacją w postaci otworów na plecach i pod pachami pozwoli na podkręcenie tempa. Regulowany kaptur mieści kask, a asymetryczny zamek nie będzie podrażniał brody, gdy zapnie się go do końca. Prawdopodobnie jedna z najlepszych opcji za tę cenę na rynku.
 

 

 


Rockrider ST 700

Cena: 319,99 zł

2 kieszenie

kaptur

wiatroszczelna

przeciwdeszczowa 5 000 mm H2O/m2/24 h.

oddychająca

 

Według danych producenta ta niedroga kurtka ochroni Cię przed deszczem podczas czterogodzinnej przejażdżki. Posiada szczelną kieszeń na piersi i plecach, czyli zapewni przestrzeń na dobytek, gdy nie chcesz zabierać plecaka. Ma zapinane na zamek wywietrzniki pod pachami, kaptur mieszczący kask, klejone szwy i wodoodporne zamki, a materiał, z którego jest wykonana, jest odporny na przetarcia.
 

 

 

 

Rockrider

Cena: 319,99 zł

1 kieszeń z dwoma przegródkami

kaptur

przeciwdeszczowa

 

Z jedną ogromną kieszenią na plecach, która stanowi jednocześnie worek do przechowywania kurtki, ta kurtka dzięki materiałowi i klejonym szwom ma pozwolić na deszczowe jazdy w czasie do czterech godzin. Kaptur mieści się na kask, a tkanina, z której wykonana jest kurtka, jest odporna na przetarcia. Szczelna kieszeń na piersi pozwoli na bezpieczne przewożenie telefonu. 
 

Przypisy