Brak wyników

Ekwipunek

31 marca 2021

NR 5 (Luty 2021)

Uchwyt na smartfona

0 718

Większość dostępnych obecnie systemów wspomagania oferuje dedykowane aplikacje na telefony komórkowe. Pozwalają monitorować i zapisywać parametry systemu oraz dane z jazdy. Przy ich pomocy można indywidualnie dopasowywać parametry wspomagania, odczytywać wiadomości, korzystać z nawigacji, a nawet na bieżąco uczestniczyć w „socjalach”. Jeśli tak, to może warto zamocować smartfona na kierownicy?

Jak wybrać uchwyt?

Pięć poniższych punktów powinno pomóc Ci przy właściwym wyborze. Ich kolejność nie jest przypadkowa.
 
1. Kompatybilność – jest wiele uniwersalnych uchwytów, co nie oznacza, że na pewno będą dobrze pasować do każdego telefonu. Szczególnie jeżeli masz bardzo dużego smartfona ok. 6,5” lub któregoś z tych najmniejszych 4–4,5”, trzeba je przymierzyć przed zakupem. Niektóre uchwyty oferowane są w więcej niż jednym rozmiarze, więc wtedy warto sprawdzić dwa i upewnić się, który lepiej pasuje. Jest też sporo uchwytów przeznaczonych do konkretnych modeli telefonów. Często są droższe, ale mają tę zaletę, że uwzględniają indywidualny kształt konkretnego modelu, a co za tym idzie, lepszy dostęp do przycisków, otwór na obiektyw nieprzesłaniający pola widzenia itp. Ich wadą jest to, że oferowane są tylko do najpopularniejszych telefonów, więc nie każdy użytkownik znajdzie odpowiedni dla siebie.

2. Wodoszczelność – ochrona cennego urządzenia przed deszczem i błotem, ale także kurzem czy pyłem, wydaje się kluczowa. A jednak warto rozważyć, czy na pewno jest nam niezbędna, bo rozwiązania oferujące pełną ochronę mają także swoje słabe strony. Dodatkowa szybka, a najczęściej rodzaj grubej folii pogarsza czytelność wyświetlacza. Nie jest w stu procentach przeźroczysta, nie zawsze przylega idealnie, zdarza się, że lekko odstaje w niektórych miejscach, zniekształcając obraz. Dodatkowo w silnym słońcu część światła odbija się od powierzchni, dodatkowo pogarszając czytelność wyświetlacza. Szczelne obudowy, jeśli nie są przeznaczone do konkretnych modeli telefonów, to utrudniają obsługę bocznych przycisków. Nie wszystkie pokrowce mają też okienko na obiektyw aparatu, więc jeżeli będziesz chciał robić zdjęcia, trzeba najpierw wyjąć telefon z pokrowca (co nie musi być łatwe, bo ten potrafi „przyssać” się do ścianek pokrowca i trudno go ruszyć). Dlatego wodoszczelne pokrowce polecać należy przede wszystkim rowerzystom, którzy żadnych warunków się nie boją i niezależnie od nich dążą do celu. Jeżeli jednak najczęściej jeździsz tylko przy dobrej pogodzie, to warto rozważyć zakup prostszego uchwytu, tylko mocującego telefon, bez komplikującej użytkowanie dodatkowej ochrony.

3. Wytrzymałość – kwestia oczywista – uchwyt musi być mocny i pewny, aby telefon nie odpiął się w czasie jazdy, bo nie tylko możemy narazić się na straty finansowe, lecz także ulec groźnemu wypadkowi. Brzmi absurdalnie? Bynajmniej, wystarczy sobie wyobrazić, że na zjeździe wpadasz w dziurę i telefon odpada od kierownicy, odruchowo chcesz go złapać... i nieszczęście gotowe. A nawet jeśli nie, to chcąc zobaczyć, gdzie upadnie, odwrócisz wzrok, a nawet głowę, co także może spowodować utratę kontroli nad rowerem. Niestety, nie ma jednoznacznych kryteriów pozwalających ocenić jakość uchwytu, a jak możesz się przekonać na kolejnych stronach, rozwiązań jest mnóstwo. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem, doświadczeniem w użytkowaniu podobnych rzeczy lub poradzić się znajomych albo sprzedawcy. Zdecydowanie polecamy, aby pooglądać uchwyt „na żywo” przed zakupem, nie tylko na zdjęciach w necie, bo to pozwoli ocenić elementy konstrukcji. Czy mocowanie do kierownicy nie będzie się luzować w czasie jazdy? Czy mocowanie samego telefonu jest pewne i daje gwarancję, że nie wysunie się pod wpływem wstrząsów? Jeżeli oba te elementy wyglądają solidnie, to należy jeszcze zwrócić uwagę na jakość ich połączenia, szczególnie jeżeli jest zaopatrzone w mechanizm szybkiego wypinania. Warto zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów i wykonania. Warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania, jeżeli którykolwiek element konstrukcji budzi nasze wątpliwości, to należy wybrać inny uchwyt.

4. Ergonomia – należy sprawdzić, czy w uchwycie będziesz w stanie normalnie obsługiwać docelowy telefon. Szczególnie tyczy się to uchwytów z obudową chroniącą przed warunkami zewnętrznymi. Co nam po najszczelniejszej obudowie, jeżeli będziemy musieli się zatrzymać, aby włączyć wygaszony telefon, bo w czasie jazdy obsługa przycisków będzie zbyt trudna? Warto też zadbać o to, żeby telefon dało się szybko i łatwo założyć i zdjąć z uchwytu. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli używamy uchwytu w czasie jazdy po mieście i musimy często go wpinać i wypinać. Przydaje się też w czasie jazd rekreacyjnych, gdy telefon służy nam także za aparat fotograficzny albo trzeba zostawić rower przed restauracją, muzeum czy schroniskiem. Opierając się na doświadczeniu z wakacyjnej włóczęgi, wiem, że w czasie dnia jazdy, telefon z uchwytu potrzebowałem wyjmować co najmniej kilkanaście razy. Jeżeli operacja jest zbyt skomplikowana, będziesz unikał wyciągania i najpierw zginiesz, a potem przekonasz się, że nie zrobiłeś tych wszystkich zdjęć, które byłyby cenną pamiątkę udanego wyjazdu.
    
5. Tylko uchwyt, a może coś więcej – warto się zastanowić, czy wystarczy sam uchwyt, czy może dobrze zainwestować w torebkę na górną ramę lub kierownicę, która oprócz przeznaczonego panelu na telefon pozwoli spakować trochę drobiazgów. Do zastosowań rekreacyjnych i turystycznych rozwiązanie takie wydaje się całkiem sensowne. Do jazdy MTB i miejskiej sam uchwyt naszym zdaniem będzie praktyczniejszy. 

B’TWIN 500 
Uchwyt uszyty z neoprenu chroni przed kurzem i lekkim deszczem, mocowany na mostku za pomocą rzepu (drugi zabezpiecza przed przypadkowym rozpięciem). Gruby ochraniacz z pianki z tyłu chroni przed wstrząsami. Zamknięcie kieszeni na rzep z dopasowaniem wielkości, max. wymiary telefonu 80x160 mm. Cena: 39,99 zł.  
 


ProX Nebraska 295 
Mała torebka mocowana na mostku i kierownicy za pomocą pasków z rzepami, która na górnym panelu ma specjalną kieszeń na smartfona o wielkości do 6,4”. Oprócz tego wewnątrz jest miejsce na drobiazgi, takie jak klucze, dokumenty czy pieniądze. Konstrukcja torebki częściowo chroni smartfona przed czynnikami zewnątrzymi, ale nie jest całkowicie wodoodporna. Cena: 30 zł. 
 


B’TWIN Triban 900
Obudowa zapewnia całkowitą ochronę przed deszczem, dostępna w dwóch wielkościach: M (146x69 mm) i L (155x80 mm), chwyt kompatybilny z kierownicami o średnicy od 20 do 35 mm, obudowa wpinana w chwyt na zatrzasku z możliwością ustawienia pionowo lub poziomo. Cena: 89,99 zł.  
 

 

ProX Nevada 249
Torebka na górną rurę, mocowana rzepami z kieszenią na telefon o wielkości do 6,4”. Przestrzeń wewnątrz pozwala spakować również niezbędne drobiazgi, przekąski, a nawet kompaktowy aparat. Torebka jest też wyposażona w uszczelnione gniazdo do wyprowadzenia kabla słuchawek chciaż  konstrukcja samej torebki nie jest całkowicie wodoodporna. Cena: 39 zł. 
 


Spigen Gearlock MF100 
Chwyt kierownicy ma lekką i ergonomiczną konstrukcję z rdzeniem z włókna szklanego, uniwersalny uchwyt AU100 przyklejany jest do tylnej ścianki telefonu lub pokrowca za pomocą dwustronnej taśmie 3M z serii VHB (o dużej sile wiązania i wytrzymałości na wysokiej temperatury). Obrotowy zatrzask pozwala na łatwe mocowanie i zwolnienie oraz obrót o 360 stopni. Cena: 39,99 USD.
 


Zefal Z Console Dry Universal 
Uniwersalny, wodoodporny pokrowiec, dostępny w dwóch rozmiarach M (150x72 mm) i L (170x84 mm). Z tyłu znajduje się dodatkowe przeźroczyste okno, umożliwiające robienie zdjęć. Chwyt mocowany na mostku za pomocą gumek ma zatrzask autorskiego systemu „Z”, umożliwia szybkie wpięcie i wypięcie pokrowca, a także ustawienie go w pozycji pionowej lub poziomej. Cena: 119 zł. 
 


Fidlock Vacuum
Uchwyt wykorzystujący siłę magnesów neodymowych, z których jeden jest wbudowany w etui telefonu (magnes nie ingeruje w elektronikę telefonu), a drugi umieszczony w uchwycie. Konstrukcja umożliwia błyskawiczne mocowanie i zdejmowanie telefonu jedną ręką, a także ustawienie go pod dowolnym kątem. Dopasowane i odporne na wstrząsy etui ma wnętrze pokryte powłoką zapobiegającą rysowaniu obudowy. Jest kompatybilne z wybranymi modelami telefonów [iPhone 8/SE, 11 i 12 (wszystkie rozmiary), Samsung Galaxy 20 (wszystkie rozmiary)]. W pierwszej połowie sezonu ma się pojawić też etui uniwersalne w dwóch rozmiarach. Wszystkie są kompatybilne z uchwytem Vacuum mocowanym na kierownicy (średnica 22–46 mm) lub na mostku zamiast korka sterów a-head. Cena: etui – 129 zł, mocowanie – 129 zł. 
 


SKS Smartboy
Innowacyjna konstrukcja uchwytu pozwala w kilka sekund przypiąć go zarówno do kierownicy, jak i mostka. Torebka na telefon jest wodoszczelna, a do uchwytu przypinana szerokim rzepem, max. rozmiary telefonu 155x90 mm. Cena: 89,99 zł. 
 

 

Topeak Omni Ridecase DX  
Uniwersalna podstawka kompatybilna z telefona...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy