Brak wyników

Ekwipunek

15 lutego 2021

NR 5 (Luty 2021)

Uchwyt na smartfona

9

Większość dostępnych obecnie systemów wspomagania oferuje dedykowane aplikacje na telefony komórkowe. Pozwalają monitorować i zapisywać parametry systemu oraz dane z jazdy. Przy ich pomocy można indywidualnie dopasowywać parametry wspomagania, odczytywać wiadomości, korzystać z nawigacji, a nawet na bieżąco uczestniczyć w „socjalach”. Jeśli tak, to może warto zamocować smartfona na kierownicy?

Jak wybrać uchwyt?

Pięć poniższych punktów powinno pomóc Ci przy właściwym wyborze. Ich kolejność nie jest przypadkowa.
 
1. Kompatybilność – jest wiele uniwersalnych uchwytów, co nie oznacza, że na pewno będą dobrze pasować do każdego telefonu. Szczególnie jeżeli masz bardzo dużego smartfona ok. 6,5” lub któregoś z tych najmniejszych 4–4,5”, trzeba je przymierzyć przed zakupem. Niektóre uchwyty oferowane są w więcej niż jednym rozmiarze, więc wtedy warto sprawdzić dwa i upewnić się, który lepiej pasuje. Jest też sporo uchwytów przeznaczonych do konkretnych modeli telefonów. Często są droższe, ale mają tę zaletę, że uwzględniają indywidualny kształt konkretnego modelu, a co za tym idzie, lepszy dostęp do przycisków, otwór na obiektyw nieprzesłaniający pola widzenia itp. Ich wadą jest to, że oferowane są tylko do najpopularniejszych telefonów, więc nie każdy użytkownik znajdzie odpowiedni dla siebie.

2. Wodoszczelność – ochrona cennego urządzenia przed deszczem i błotem, ale także kurzem czy pyłem, wydaje się kluczowa. A jednak warto rozważyć, czy na pewno jest nam niezbędna, bo rozwiązania oferujące pełną ochronę mają także swoje słabe strony. Dodatkowa szybka, a najczęściej rodzaj grubej folii pogarsza czytelność wyświetlacza. Nie jest w stu procentach przeźroczysta, nie zawsze przylega idealnie, zdarza się, że lekko odstaje w niektórych miejscach, zniekształcając obraz. Dodatkowo w silnym słońcu część światła odbija się od powierzchni, dodatkowo pogarszając czytelność wyświetlacza. Szczelne obudowy, jeśli nie są przeznaczone do konkretnych modeli telefonów, to utrudniają obsługę bocznych przycisków. Nie wszystkie pokrowce mają też okienko na obiektyw aparatu, więc jeżeli będziesz chciał robić zdjęcia, trzeba najpierw wyjąć telefon z pokrowca (co nie musi być łatwe, bo ten potrafi „przyssać” się do ścianek pokrowca i trudno go ruszyć). Dlatego wodoszczelne pokrowce polecać należy przede wszystkim rowerzystom, którzy żadnych warunków się nie boją i niezależnie od nich dążą do celu. Jeżeli jednak najczęściej jeździsz tylko przy dobrej pogodzie, to warto rozważyć zakup prostszego uchwytu, tylko mocującego telefon, bez komplikującej użytkowanie dodatkowej ochrony.

3. Wytrzymałość – kwestia oczywista – uchwyt musi być mocny i pewny, aby telefon nie odpiął się w czasie jazdy, bo nie tylko możemy narazić się na straty finansowe, lecz także ulec groźnemu wypadkowi. Brzmi absurdalnie? Bynajmniej, wystarczy sobie wyobrazić, że na zjeździe wpadasz w dziurę i telefon odpada od kierownicy, odruchowo chcesz go złapać... i nieszczęście gotowe. A nawet jeśli nie, to chcąc zobaczyć, gdzie upadnie, odwrócisz wzrok, a nawet głowę, co także może spowodować utratę kontroli nad rowerem. Niestety, nie ma jednoznacznych kryteriów pozwalających ocenić jakość uchwytu, a jak możesz się przekonać na kolejnych stronach, rozwiązań jest mnóstwo. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem, doświadczeniem w użytkowaniu podobnych rzeczy lub poradzić się znajomych albo sprzedawcy. Zdecydowanie polecamy, aby pooglądać uchwyt „na żywo” przed zakupem, nie tylko na zdjęciach w necie, bo to pozwoli ocenić elementy konstrukcji. Czy mocowanie do kierownicy nie będzie się luzować w czasie jazdy? Czy mocowanie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy