Brak wyników

Materiał partnera

2 lipca 2024

NR 14 (Czerwiec 2024)

Przechowywanie baterii litowych czy na pewno robisz to dobrze?

0 39

Coraz częściej w przestrzeni miejskiej spotykamy rowery napędzane bateriami Li-ion. Swoją popularność zawdzięczają głównie komfortowi i łatwości, z jakimi ich użytkownicy mogą pokonywać nawet najbardziej wymagające i długie trasy. Często jednak osoby te nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest poprawne i bezpieczne transportowanie, przechowywanie i ładowanie baterii Li-ion.

Technologia akumulatorów litowych wciąż się rozwija. Ich pojemności są coraz większe, a ładowarki stają się coraz szybsze, przez co do baterii dociera coraz większa dawka prądu. Lit jest pierwiastkiem palnym i wysoce reaktywnym, a wskutek niewłaściwego przechowywania lub nawet małego uszkodzenia baterii może dojść do jego przegrzania i zapłonu. Nawet drobna usterka zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru czy wybuchu.

Jak właściwie przechowywać baterie litowe?

Dobrą metodą zabezpieczania baterii Li-ion jest korzystanie ze specjalnych certyfikowanych pojemników, umożliwiających bezpieczne przechowywanie, ładowanie i transportowanie, takich jak RETRON Box.
Zalet tego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim jednak pojemnik RETRON Box chroni baterię i otoczenie podczas ładowania i transportu. Gwarantuje bezpieczeństwo w przypadku ewentualnego pożaru, zapobiegając wydostawaniu się wysokiej temperatury i płomieni na zewnątrz pojemnika. Gazy powstające podczas spalania baterii są usuwane przez otwory odgazowujące, które zabezpieczone są siatką ze specjalnego, niepalnego materiału.
Warte podkreślenia jest to, że RETRON Box posiada certyfikat bezpieczeństwa, wydany przez Federalny Instytut Badań i Kontroli Materiałów (BAM), który zezwala na transport (lotniczy, kolejowy lub drogowy), a dzięki zastosowaniu specjalnych niepalnych poduszek baterie są zabezpieczone przed przemieszczaniem się wewnątrz pojemnika, co z kolei chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo poduszki te mają za zadanie wchłanianie elektrolitu w przypadku, gdy uszkodzona bateria zostanie umieszczona w pojemniku RETRON Box.
Pamiętaj, że zużyte lub uszkodzone baterie muszą zostać zagospodarowane przez specjalistyczną firmę, posiadającą odpowiednią instalację do ich recyklingu. Wywóz i zagospodarowanie zużytych ogniw można zlecić firmie RETRON, która ma wieloletnie doświadczenie w odbiorze, transporcie i zagospodarowywaniu baterii Li-ion przy zastosowaniu certyfikowanych pojemników RETRON dostępnych w różnych rozmiarach.

Ustawowy obowiązek zagospodarowania odpadów baterii litowo-jonowych stanowi wyzwanie zarówno dla handlu, jak i samorządów, żeby sprostać wymogom przechowywania lub redukowania potencjalnych zagrożeń powodowanych przez uszkodzone baterie. Posiadające certyfikację UN kontenery do magazynowania RETRON, które są dostępne w różnych rozmiarach z możliwością piętrowania. Odporne na wysoką temperaturę kontenery do 1000 stopni chronią również nas podczas wybuchu baterii przed odłamkami, a w nagłych przypadkach zadziała system odprowadzania gazów. Kontenery RETRON mogą być również używane jako bezpieczne miejsce magazynowania czy przechowywania baterii niebędących aktualnie w użyciu. 

Więcej informacji znajdziesz na:  
http://www.retron.pl

Przypisy