Brak wyników

Ekwipunek

17 lutego 2022

NR 8 (Luty 2022)

Kurtki MTB do ciężkich zadań

0 406

Trafiona kurtka MTB jest jak najlepszy przyjaciel – zostaje z Tobą na lata i choćby przewijały się inne, gdy otwierasz szafę, od razu wiesz, którą wybierzesz. Za które cechy kocha się kurtki, a za jakie się je skreśla, co sprawia, że jesteśmy skłonni zapłacić więcej – zebraliśmy nasze doświadczenia i spisaliśmy wszystkie ważne funkcje kurtek MTB do ciężkich zadań, by ułatwić Ci wybór. Podążaj za checklistą, a z pewnością uda Ci się zawęzić swój wybór do naprawdę niewielkiej liczby modeli i w końcu wybrać faworyta.

Wygląd
Wygląd to pierwsza rzecz, jaką ocenisz. Subiektywnie przyznaj, czy kurtka ma u Ciebie szanse. Jeśli masz wątpliwości, a inne cechy w żaden sposób nie rekompensują negatywnych wrażeń wizualnych – odwieś ciuch na wieszak albo zamknij okno przeglądarki. Nie oszukuj się. Nie będziesz jeździł w kurtce, która Ci się nie podoba, nawet jeśli kupiłeś ją w rewelacyjnej cenie.

Krój
Obcisła kurtka MTB sprawdzi się na wyścigu, do całodziennej jazdy po górach czy ścieżkach lepiej wybrać coś luźniejszego. Luźniejsza kurtka sprzyja zachowaniu komfortu termicznego: masz większą szansę na zachowanie ciepła, gdy temperatura spadnie (zwyczajnie możesz coś pod nią założyć), a fakt, że między Tobą a warstwą kurtki jest trochę powietrza, sprawia, że lepiej niż w przypadku obcisłego kroju działa wentylacja. Wybór kroju kurtki należy oprzeć na dobrym balansie między nieskrępowaną swobodą ruchów a peleryną Batmana. Pamiętaj też, że na rowerze przyjmiesz inną pozycję niż w przymierzalni: sprawdź długość rękawów i czy w pochylonej pozycji Twoje plecy są osłonięte.

Wiatroszczelność
To cecha niezbędna. Nie ma nad czym dyskutować. Wiatr to najczęstsza okoliczność, przed jaką na rowerze będziesz chciał się chronić, znacznie częstsza niż deszcz. Kurtki z oryginalnym Windstopperem od Gore nie są tanie, ale wiatroszczelność zapewniają też znacznie tańsze kurtki softshellowe czy z membranami innych producentów. Warto mieć taką kurtkę w swojej szafie, ale należy mieć świadomość, że membrana wiatroszczelna nie zapewnia ochrony przed deszczem. Żadnej!

Wodoszczelność
Na szczęście membrana wodoszczelna chroni również przed wiatrem. Najpopularniejszy i drogi Gore-Tex nie jest na szczęście jedyną opcją. Wielu producentów odzieży oferuje swoje własne patenty lub rozwiązania innych dostawców. Wodoszczelność wyraża się w milimetrach słupa wody działającej na materiał przez 24 h. Przyzwoita wodoszczelność to 5000 mm H2O/m2/24 h, najlepsze wartości sięgają 20 000 mm H2O/m2/24 h.

Oddychalność
Kiedy kurtka nie „oddycha”, jej wodoszczelność przestaje mieć znaczenie, gdyż pod nią i tak jesteś mokry, w dodatku przestajesz ładnie pachnieć. Oddychalność mierzy się w gramach pary wodnej, jaka może przeniknąć przez m2 materiału w czasie 24 h. Najwyższe wartości w kurtkach MTB i turystycznych sięgają 40 000 g pary wodnej/m2/24 h. Warto przyjrzeć się temu parametrowi, gdyż to on odpowiada za komfort jazdy, gdy jej intensywność wzrasta.

Wywietrzniki
Wydają się niepotrzebne, gdyż wiele kurtek ich nie ma, ale potrafią naprawdę dobrze regulować temperaturę i wilgotność we wnętrzu kurtki. Można z nich zrezygnować i radzić sobie inaczej, ale możliwość zamknięcia lub otwarcia „okna” w zależności od sytuacji termicznej pod kurtką to naprawdę ogromny komfort i większa przyjemność z jazdy. Zwróć uwagę, czy kurtka ma zamki błyskawiczne wszyte pod pachami lub od frontu. Sprawdź też, czy potrafisz zapiąć je i rozpiąć jedną ręką, to może okazać się ważne podczas jazdy.

Kieszenie
Ręka w górę, kto nie lubi kieszeni? Kurtka MTB nie będzie miała kieszeni z tyłu jak kurtka szosowa, choć też zdarzają się takie rozwiązania. Najbardziej wypasione wersje posiadają zapinane kieszenie na biodrach i piersi i/lub wewnętrzną kieszeń na cenniejsze drobiazgi. Żeby kieszenie były użyteczne, muszą lekko się otwierać i zamykać, by dało się z nich bezpiecznie skorzystać w czasie jazdy. Uszczelnione zamki dobrze wyglądają w opisie produktu, ale w praktyce bardzo ciężko chodzą i wymuszają zatrzymanie się, ilekroć potrzebujesz wyciągnąć coś z kieszeni. Wybierając kurtkę, sprawdź, czy kieszenie mieszczą Twój telefon, czy przechowasz w nich bezpiecznie klucze (specjalna pętelka z karabińczykiem to dobra rzecz). Jeśli miałbyś zrezygnować z jakichś kieszeni, lepiej odpuścić sobie biodrowe niż te na piersi – to do nich bowiem najwygodniej się sięga, nawet jeśli masz na sobie plecak.

Kaptur
Podziękujesz sobie, że wybrałeś kurtkę z kapturem, który mieści Twoją głowę w kasku. Jeszcze bardziej podziękujesz sobie za system, który utrzymuje kaptur stabilnie na kasku lub na Twoim karku, gdy nie masz go na sobie (taki magnetyczny system znajdziesz w ofercie Leatta). Szosowe kurtki zazwyczaj kaptura nie posiadają, ale szosowe warunki dalekie są czasem od tych, z którymi przyjdzie Ci się zmagać na MTB. Kaptur to ochrona nie tylko przed deszczem i wiatrem, ale i chłodem jako takim – to jak dodatkowa czapka plus szalik w chwilach, gdy robi się naprawdę nieprzyjemnie. Warto go mieć!

Stójka
Jeśli z jakiegoś powodu odrzuciłeś kaptur, przyjrzyj się stójce kurtki, którą chcesz kupić. Czy jest odpowiednio wysoka, żeby chronić szyję przed wiatrem? Czy jest odpowiednio dopasowana, by zapobiegać ucieczce ciepłego powietrza z wnętrza kurtki? Czy jest na tyle luźna, że możesz ją zapiąć do końca i nie czujesz duszącego ucisku na szyi? I w końcu, czy końcówka zamka jest osłonięta materiałem i nie podrażnia szyi i brody?

Ściągacz
Kurtki MTB charakteryzują się wydłużonym tyłem, który chroni plecy przed chłodem oraz wodą i błotem chlapiącym z kół i podłoża. Już ta cecha to spore zabezpieczenie. Sprawdź, czy dół kurtki można dodatkowo ściągnąć gumką – jeśli przyj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy