Brak wyników

Ekwipunek

16 lutego 2021

NR 5 (Luty 2021)

Ciuchy na elektryka

0 855

Czy odzież na rower elektryczny różni się od odzieży na klasyczny rower? Nie. Ale różnić się będzie sposób ubierania. Jazda na rowerze ze wspomaganiem sprawia, że Twój organizm wytwarza mniej ciepła, więc mniej się pocisz, czyli podczas chłodniejszych dni możesz się ubrać cieplej, adekwatnie do temperatury. Nie musisz troszczyć się o czarodziejskie sposoby zapewnienia sobie komfortu termicznego na podjazdach i nie musisz się martwić, że zmarzniesz, jeśli tylko się zatrzymasz. Na elektryka możesz ubrać się jak na spacer i prawdopodobnie będzie to trafiony zestaw. Na co więc należy zwrócić uwagę?

W górach postaw na wygodę

Jeśli jeździsz na elektryku po górach, z pewnością wiesz, jak się ubrać. Dawno wypisałeś się z partii analogowych ekstremistów, którzy próbowali Ci wmówić, że elektryk to oszustwo, że to żaden sport, że na elektryku nie sposób się zmęczyć. Wiesz swoje, ba! może nawet wiesz, że dla mało ważącej osoby jazda na elektryku stanowi siłowe wyzwanie, którego nie da się porównać z jazdą na lekkim sztywniaku. Na jednej baterii można zapewnić sobie trening, po którym przyda się kilka dni regeneracji. Przewiewne szorty z dodatkową wkładką i koszulka MTB będą doskonałym wyborem na letnie temperatury. Pamiętaj, że na e-MTB, z racji dodatkowej mocy, będziesz się zmagał z trudniejszymi podjazdami, które może byś odpuścił na zwykłym rowerze. To sprawi, że inaczej będziesz siedział na siodełku – Twój tyłek może potrzebować lepszej i grubszej wkładki. 

Wmieszaj się w miejski tłum

Wszystko jest kwestią organizacji i jeśli dojeżdżasz do pracy czy szkoły rowerem, z pewnością opracowałeś już system radzenia sobie z przeskakiwaniem z trybu „dojazd” w tryb „8 godzin za biurkiem” (wszyscy mamy nadzieję prędko wrócić do tego stereotypu. przyp. red.). Najprostszym sposobem jest wrzucenie ciuchów na zmianę do plecaka i ich szybka zmiana w biurowej toalecie. My podpowiadamy, jak sprytnie przemknąć w rowerowych ciuchach prosto za biurko – co jest superłatwe, kiedy korzystasz z roweru elektrycznego i na drodze do pracy nie łapiesz nawet zadyszki. Jedyny warunek, to to, że nie musisz w pracy wystąpić w nieskazitelnym garniturze – tego niestety producenci rowerowych ciuchów jeszcze nie oferują. Na dojazdy do pracy i swobodne przemieszczanie się po mieście, by załatwić jakieś sprawy, sprawdzą się luźne rowerowe koszulki o kroju T-shirta, które zamiast stuprocentowej bawełny zawierają podobną ilość szybkoschnącego antybakteryjnego poliestru. W chłodniejsze dni możesz zarzucić na siebie bluzę z kapturem z odpowiedniego materiału, który ochroni przed chłodem, ale nie sprawi, że mokry przyklei się do Ciebie po paru depnięciach w pedały. Długie spodnie z rozciągliwego materiału o dobrym dopasowaniu w pasie powinny dopełnić zestaw. 

Bezpieczeństwo 

Nigdy nigdzie nie wsiadaj na rower bez kasku. Wbrew pozorom na chodniku czy ścieżce rowerowej równie łatwo o wypadek jak na czarnej trasie w bike parku. Są na to tragiczne przykłady, niestety... W mieście skutki upadku mogą być nawet gorsze niż w lesie, gdyż pełno tu betonu, asfaltu i szorstkich twardych nawierzchni. Dobierz kask zgodnie z zasadami, upewnij się, że posiada odpowiedni atest i że dobrze trzyma się na głowie, pamiętaj, że dobrze założony kask zakrywa około połowę Twojego czoła. Staraj się nosić rękawiczki, nawet jeśli wydają Ci się niepotrzebne z uwagi na temperaturę czy niewielki dystans, jaki masz do pokonania – rękawiczki stanowią również element ochrony Twojego ciała i pozwalają na pewniejszy chwyt kierownicy. Elementem wyposażenia, który może Ci się przydać, będzie plecak. Dobry plecak to spory wydatek, upewnij się więc, że nie brakuje w nim kieszeni na dodatkową baterię do e-bike’a, a jeśli planujesz używać go do przewożenia laptopa – że ochroni Twój sprzęt elektroniczny w razie deszczu czy upadku. Jakkolwiek jeździsz na swoim elektryku, pamiętaj, że to wciąż rower i że możesz wykorzystać sportowy charakter tej maszyny, nie ma więc potrzeby katować się niewygodnymi cywilnymi ciuchami, skoro niewielki wydatek pozwoli Ci naprawdę cieszyć się z każdej jazdy, nawet w poniedziałkowy poranek. 

Endura Hummvee Flipjak
Kurtka o dwustronnej konstrukcji z lekkiego materiału typu showerproof...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "bikeBoard"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy