Brak wyników

Przygoda , Najnowsze

18 marca 2024

NR 13 (Marzec 2024)

TRENTINO Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu…

0 318

Czyżby? Na pewno te rowerowe śmiało mogą nawigować wprost w kierunku Trentino. Nawet kosztem pominięcia Rzymu…

Włoski region Trentino to rowerowy system naczyń krwionośnych składający się z ponad 400 km ścieżek rowerowych o różnym stopniu trudności i wielu tras Giro d’Italia, które pozwalają odkrywać zupełnie inne oblicze Włoch. I to wszystko z perspektywy rowerowego siodła. Kto raz posmakuje tego włoskiego specjału, z pewnością umieści go na stałe na prywatnej mapie rowerowych przysmaków.

La dolce vita i aperitivo

Zaznanie włoskiego stylu życia, niespieszne delektowanie się każdą chwilą spędzoną w tym regionie, smakowanie jego poszczególnych elementów… Zapachów, dźwięków, zniewalających krajobrazów. Eklektyczny koktajl przyrodniczo-architektoniczny widoczny na każdym kroku, a może bardziej przy każdym obrocie rowerowego koła. I o każdej porze roku. A wszystko podlane łagodnym aperitivo, które pozwala jeszcze bardziej rozsmakować się w tym wyjątkowym miejscu.

Trasy rowerowe Green Road delle Dolomiti i Brenta

And the winner is… 

Są powody do dumy. To właśnie trasa „Green Road delle Dolomiti” otrzymała Oscara włoskiej turystyki rowerowej – Green Road Awards 2022.
Wyróżnienie to przyznane zostało trasie rowerowej biegnącej przez doliny Val di Fiemme i Val di Fassa, u podnóża Dolomitów, gór wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Alpejskie via ferraty takie jak Latemar, Catinaccio, Sassolungo czy Sella są wszechobecne, otaczają pionowymi ścianami doliny Fiemme i Fassa. Rowerzyści, którzy będą podróżować przez ten monumentalny krajobraz, pokonają go bez większego wysiłku, a to za sprawą „Green Road delle Dolomiti”, która wije się łagodnie przez te dwie doliny na odcinku 50 kilometrów w towarzystwie rwących wód rzeki Avisio. 

Zatem w drogę

Trasa rozpoczyna się na przełęczy San Lugano, schodząc przez Val d’Aguai i Predaia do urokliwego miasteczka Castello di Fiemme. Przyjemny, pozbawiony trudnych podjazdów i zjazdów dwudziestokilometrowy odcinek kieruje się do Predazzo, głównie wzdłuż wspomnianej rzeki Avisio. W miejscowości Cascata można podziwiać grzmiące wody rzeki Rio di Val Moena, która spada ponad 25 metrów w dół wprost do jeziora. Fragment trasy biegnie wzdłuż dawnej linii kolejowej Ora-Predazzo. Imponujące wrażenie sprawiają żelazne mosty kolejowe zawieszone nad rzekami Avisio i Travignolo, a na 11,5 kilometrze tego odcinka trasy znajduje się najstarszy zachowany w regionie zadaszony most. Budowle te są fascynującymi przykładami dawnej architektury. 
Docierając nad jezioro Tesero, w centrum narciarstwa biegowego „Centro di Fondo” można, jeśli zajdzie taka potrzeba, skorzystać z usług znajdującego się tu serwisu dla rowerów. Jeśli rower nie przejawia żadnych niepokojących objawów, to można kręcić dalej, wprost do Predazzo, miejscowości doskonale znanej wielbicielom skoków narciarskich. To tu Adam Małysz i Kamil Stoch zdobywali złote medale mistrzostw świata.
Wokół Predazzo biegnie pięciokilometrowa ścieżka rowerowa, która umożliwia podróżowanie zabytkowym mostem kolejowym nad rzeką Travignolo. Most został zbudowany w 1915 roku i był użytkowany do 1963 roku. Kolejna na trasie wioska Forno to już brama do, położonej w samym sercu Dolomitów, doliny Valle di Fassa. Po dotarciu do końca trasy, w drodze powrotnej można skorzystać z usług transportu Fiemme Fassa Bike Express.

Ścieżka rowerowa brenta: bike&train

We wschodnim Trydencie rzeka Valsugana, której wody kierują się do Laguny Weneckiej, była ważnym szlakiem komunikacyjnym już od czasów starożytnych. Świadczą o tym znajdujące się tu „kamienie milowe” Via Claudia Augusta Altinate, wzdłuż których maszerowały rzymskie legiony, a następnie kupcy i pielgrzymi podróżujący przez Alpy. 
Ślady historyczne w okolicy, które są pozostałościami po tych szlakach można dziś podziwiać wzdłuż ścieżki rowerowo-pieszej prowadzącej od jeziora Caldonazzo do Bassano del Grappa. Wyruszając z miasteczka San Cristoforo należy jechać wzdłuż brzegów jeziora Caldonazzo do Calceranica, dociera się do nabrzeża Brenta z widokiem na dziewiętnastowieczny kurort Levico Terme, słynący z leczniczych wód arsenowo-żelazowych. Mieszczący się tu park zdrojowy Parco delle terme di Levico, o powierzchni 131 tys. m2, założony na początku XX wieku obfituje w wielowiekową roślinność i znajduje się na liście Wielkich Włoskich Ogrodów. 
Jeśli ktoś odczuwa niedosyt zwiedzania pobliskich terenów można udać się na objazdową przejażdżkę wzdłuż licznych zamków, które zostały zbudowane w celu kontrolowania tego ważnego szlaku komunikacyjnego. Należą do nich Castel Pergine, Corte Trapp w Caldonazzo, Castel Telvana w Borgo Valsugana, Castel Ivano.
Na trasie znajdują się cztery punkty grillowe. Pierwszy w miejscowości Màines, kolejne w Novaledo, Castelnuovo tuż za Borgo Valsugana, a ostatni w Tezze na granicy regionu.
W Borgo Valsugana droga wiedzie przez historyczne centrum. Przypomnieniem niedawnych wydarzeń historycznych w tym obszarze przygranicznym jest „Trincerone di Grigno”, linia obrony zbudowana przez włoską armię po wybuchu I wojny światowej. Po minięciu grilla w Tezze trasa kończy się w wiosce Pianello Vallon, która dziś stanowi granicę prowincji, a do niedawna granicę Austro-Węgier. W tym miejscu nadal widoczny jest stary kamień graniczny. 
Alternatywą dla ścieżki rowerowej w drodze powrotnej jest pociąg między Bassano a Trydentem. Pociągi na trasie Trydent – Borgo Valsugana – Bassano del Grappa i z powrotem przewożą rowery dla maksymalnie 6 osób. Zaleca się więc dokonanie wcześniejszej rezerwacji miejsc na rowery.
Podobno warto pojechać do Neapolu, żeby go zobaczyć i… umrzeć. A może jednak lepiej pojechać do Trentino, rozsmakować się i zakochać w tym niesamowitym, pod każdym względem, regionie i już tylko wracać, wracać, wracać. 
Po więcej informacji zapraszamy na: 
https://www.visittrentino.info/pl

Przypisy